Nasi Generałowie

Generał dywizji Zenon Brzuszko

Dowódca Wielonarodowej Dywizji
Północny-Wschód



Generał dywizji Zenon Brzuszko urodził się w 1970 roku na Podkarpaciu. W 1994 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu na kierunku rozpoznanie. W czasie ponad 30-letniej służby wojskowej zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe w kraju i za granicą. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 120 Husarskim Pułku Zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu rozpoznania, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W kolejnych latach pełnił służbę oficera rozpoznania w 10 i 14 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz specjalisty w Zarządzie Operacyjnym (P3) Sztabu Generalnego Wojska
Polskiego. W okresie 2007-2012 dowodził Polsko - Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych w Przemyślu oraz 5 batalionem strzelców podhalańskich. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów
Dowódczo-Sztabowych, został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmotoryzowanej. W latach 2015-2018 dowodził 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz Litewsko - Polsko - Ukraińską Brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. W latach 2019-2021 realizował zadania na stanowisku Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons (Belgia).
          3 listopada 2021 roku gen. dyw. Zenon Brzuszko objął obowiązki dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu.
W czasie służby w Sztabie Generalnym WP został skierowany do USCENTCOM (Tampa, Florida) na stanowisko oficera łącznikowego, a także realizował zadania w V Zmianie w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Dowodząc batalionem, wraz z podległymi żołnierzami, realizował zadania w ramach XVII Zmiany KFOR w Kosowie oraz VI Zmiany ISAF w Afganistanie (bCT „Alfa”).
Gen. dyw. Zenon Brzuszko jest absolwentem studiów dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytecie Rzeszowskim, a także licznych kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Od 2019 roku jest doktorem w dziedzinie nauk społecznych.

Gen. dyw. Zenon Brzuszko ma żonę Urszulę oraz troje dzieci i gromadkę wnuków.

Generał brygady Rafał Kowalik

Zastępca dowódcy 
1 Dywizji Kawalerii US Army


Rafał Kowalik w roku 1990 rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu skierowany został do 3 batalionu czołgów w Żurawicy wchodzącego w skład 14 BPanc, gdzie w latach 1994-2000 pełnił kolejno obowiązki na stanowisku dowódcy plutonu i kompanii czołgów. W 2000 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie. W latach 2000-2005 pełnił obowiązki na stanowisku szefa sekcji w 1 batalionie czołgów 21BSP. W latach 2005-2010 w dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie zajmował stanowiska oficera sekcji i szefa sekcji. W tym czasie skierowany do służby w ramach XIX zmiany PKW KFOR w Kosowie.
W 2011 roku ukończył kurs kwalifikacyjny dla dowódców batalionów w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a w 2012 r. - studia podyplomowe w AON. W roku 2012 podczas ćwiczenia ANAKONDA 12 dowodził Taktyczną Grupą Bojową, która składała się z wielu pododdziałów różnych jednostek wojskowych z kraju. Za ćwiczenie otrzymał najwyższe oceny oraz podziękowania od przełożonych. Dowodzony przez niego 1 batalion czołgów dwukrotnie, w latach 2013 i 2014 zajął pierwsze miejsce w zawodach użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk lądowych w kategorii pluton czołgów. Od sierpnia 2014 do stycznia 2018 zajmował stanowisko Szefa Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z dniem 1 lutego 2018 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W 2020 roku otrzymał stopień generalski, a także pełnił funkcję dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. 
W 2021 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Pionu Operacyjnego – zastępcę szefa sztabu do spraw Operacyjnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 Generał brygady Dariusz Czekaj 


Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej


Generał brygady Dariusz Czekaj urodził się 05 lipca 1977 r. w Rzeszowie. Służbę wojskową rozpoczął w 1997 r. wstępując do Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po promocji na pierwszy stopień oficerski, został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu piechoty górskiej w 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich (1bsp) w Rzeszowie, a następnie szefa sekcji operacyjne w 21. Batalionie Dowodzenia. W 2006 roku powrócił do 1bsp na stanowisko dowódcy kompanii piechoty górskiej.W 2009 roku po ukończeniu podyplomowych studiów operacyjno-taktycznych w Akademii Obrony Narodowej, zajmował stanowiska sztabowe w 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego.W 2012 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, którym dowodził przez kolejne 4 lata. W roku 2016 ukończył Wyższy Kurs Operacyjno – Strategiczny w Akademii Obrony Narodowej, po którym został skierowany do Dowództwa Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG jako szef pionu – zastępca szefa sztabu.

Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a następnie zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Kolejnym etapem były podyplomowe studia polityki obronnej „Eisehower School” w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie, ukończone w 2023 r. 
Generał Brygady Dariusz Czekaj był uczestnikiem 5 zmian misji zagranicznych:
· 2003-2004 PKW KFOR Kosowo - zmiany IX i X, oficer rozpoznania, ·
- 2005-2006 PKW Irak - V zmiana, dowódca kompanii;·
- 2007-2008 PKW Irak - IX zmiana, dowódca kompanii;
- 2010 PKW Afganistan - VII zmiana, szef sztabu zgrupowania bojowego.

W 2019 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim płk Dariusz Czekaj uzyskał tytuł doktora socjologii.
W wolnej chwili zajmuje się łowiectwem i fotografią oraz kolekcjonuje naszywki wojskowe.

Z dniem 11 listopada 2023 r. Prezydent Polski mianował pułkownika Dariusza Czekaja na stopień generała brygady Wojska Polskiego.
Kreator strony - przetestuj